Calculating Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Joquain paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. Each movie ticket costs $____________.
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$57.46
$8.50
$19.50
$24.70
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the amount of money Melanie earns for working different number of hours. What is Melanie's hourly rate of pay?
$8.25 per hour
$8.50 per hour
$8.75 per hour
$8.85 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
100
1
10
1000
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When a rate is expressed as a unit of one...
unit rate
scale factor
proportion
decimal
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
7th 2-2 Unit Rates with Ratios and Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates 6RP

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade