Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

SOL 6.12

SOL 6.12

5th - 6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

7th Grade

20 Qs

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A worker uses 450 inches of steel wire to make 300 springs of the same size. At this rate how many inches of steel wire are needed to make 1 spring?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Joquain paid $47.00 for 4 movie tickets. Each ticket cost the same amount. Each movie ticket costs $____________.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

$57.46

$8.50

$19.50

$24.70

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the amount of money Melanie earns for working different number of hours. What is Melanie's hourly rate of pay?

$8.25 per hour

$8.50 per hour

$8.75 per hour

$8.85 per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A rate written as 50 miles per hour is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

100

1

10

1000

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When a rate is expressed as a unit of one...

unit rate

scale factor

proportion

decimal

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?