Calculating Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?
.68 cent
.71 cent
.65 cent
.74 cent
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
Tags
CCSS.4.NBT.B.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
numerator
bottom number
fraction
denominator
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost per chicken wing if 12 wings cost $42?
$3.50
$4.00
$3.00
$5.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the cost of 12 wings is reduced to $36, what is the new cost per wing?
$3.00
$2.50
$3.50
$4.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate (how many avocados per bag):
42 avocados in 7 bags
7 avocados/bag
6 avocados/bag
7 bags/avocado
14 avocados/bag
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
5
6
7
8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade