Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

Review Unit Rate in Tables & Graphs

8th Grade

12 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?

.68 cent

.71 cent

.65 cent

.74 cent

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.

numerator

bottom number

fraction

denominator

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost per chicken wing if 12 wings cost $42?

$3.50

$4.00

$3.00

$5.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the cost of 12 wings is reduced to $36, what is the new cost per wing?

$3.00

$2.50

$3.50

$4.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate (how many avocados per bag):

42 avocados in 7 bags

7 avocados/bag

6 avocados/bag

7 bags/avocado

14 avocados/bag

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.

5

6

7

8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?