Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Funzioni (base)

Funzioni (base)

12th Grade

14 Qs

Latihan PTS genap MTK kelas 7

Latihan PTS genap MTK kelas 7

7th Grade

20 Qs

QUIZ #2 Aritmetika Sosial

QUIZ #2 Aritmetika Sosial

7th Grade

10 Qs

Averages Year 6

Averages Year 6

5th - 7th Grade

20 Qs

F1 - Chapter 5 - Algebraic Expression ( Variables & A.E. )

F1 - Chapter 5 - Algebraic Expression ( Variables & A.E. )

6th Grade

10 Qs

CLASS SIXTH

CLASS SIXTH

6th Grade

11 Qs

2nd Form Consumer Arithmetic

2nd Form Consumer Arithmetic

8th Grade

10 Qs

Final Exam Game

Final Exam Game

University

15 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 4.NBT.B.6

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?

.68 cent

.71 cent

.65 cent

.74 cent

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

Tags

CCSS.4.NBT.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.

numerator

bottom number

fraction

denominator

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost per chicken wing if 12 wings cost $42?

$3.50

$4.00

$3.00

$5.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the cost of 12 wings is reduced to $36, what is the new cost per wing?

$3.00

$2.50

$3.50

$4.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate (how many avocados per bag):

42 avocados in 7 bags

7 avocados/bag

6 avocados/bag

7 bags/avocado

14 avocados/bag

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.

5

6

7

8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?