Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?
Calculating Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
.68 cent
.71 cent
.65 cent
.74 cent
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
numerator
bottom number
fraction
denominator
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost per chicken wing if 12 wings cost $42?
$3.50
$4.00
$3.00
$5.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the cost of 12 wings is reduced to $36, what is the new cost per wing?
$3.00
$2.50
$3.50
$4.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate (how many avocados per bag):
42 avocados in 7 bags
7 avocados/bag
6 avocados/bag
7 bags/avocado
14 avocados/bag
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
5
6
7
8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Double Number Lines

Quiz
•
6th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade