Ratio Relationships

Ratio Relationships

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

20 Qs

Ratio Quiz

Ratio Quiz

6th Grade

10 Qs

Ratios and Ratio Tables

Ratios and Ratio Tables

6th - 7th Grade

13 Qs

Ratios with tape diagrams

Ratios with tape diagrams

6th - 8th Grade

20 Qs

7th Grade Math Basics

7th Grade Math Basics

6th - 8th Grade

15 Qs

Introduction to Ratios

Introduction to Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

12 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratio Relationships

Ratio Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Express the following ratio in simplest form:

30:50

5:3

10:16.6

6:10

3:5

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 5 pts

Which of the following are equivalent to 5:4? (more than one?)

25:20

10:12

15:12

10:8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Express the following ratio in simplest form:

20:45

10:22.5

4:9

40:90

5:9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

3:5

1:3

3:11

3:10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 5 pts

Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6

3 to 8

32 : 12

4 to 2

8 to 3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?