Tables Equations Graphs

Tables Equations Graphs

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Identifying and Comparing Functions Quiz Review

Identifying and Comparing Functions Quiz Review

8th Grade

12 Qs

Functions inputs and outputs

Functions inputs and outputs

8th - 10th Grade

15 Qs

writing function rules

writing function rules

9th - 10th Grade

12 Qs

Functions and Function Notation

Functions and Function Notation

9th Grade

17 Qs

Algebra 1 - Unit 2 Vocabulary

Algebra 1 - Unit 2 Vocabulary

9th Grade

17 Qs

Functions Review

Functions Review

8th - 9th Grade

17 Qs

Functions vs Non-Functions

Functions vs Non-Functions

8th Grade

16 Qs

3.1 Functions

3.1 Functions

8th - 9th Grade

15 Qs

Tables Equations Graphs

Tables Equations Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the distance a plane travels. Use one of the points on the graph to reduce to the unit rate.

5 miles per minute

5 minutes per mile

10 minutes per mile

10 miles per minute

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the graph to determine an equation to represent the relationship. Use t for minutes (time), and m for miles.

5t = m

5m = t

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the table to solve for the constant of proportionality.

3

6

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Look at the graph, which ordered pair represents the unit rate?

(0, 0)

(1, 0.75)

(4, 3)

(8, 6)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use a point on the graph to reduce to the unit rate.

$7.50 per pound of chicken salad

$1 per pound of chicken salad

7.5 pounds of chicken salad per dollar

$15 for 2 pounds of chicken salad

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which equation would be use to create the graph above?

y = 50x

y = 2x

y = 0.02x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost for 2 lbs of apples is $1.84. Reduce the ratio to determine the equation, where x is the lbs of apples and y is the cost.

y = .92x

x = .92y

y = 2x

y = 1.84x

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?