Compare Rate of Change
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+11
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table show's your profit from your summer mowing job. What is the rate of change?
$10 per hour
$20 per hour
$5 per hour
$12 per hour
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the rate of change of the average height in feet of the trees with respect to the number of years since the trees were planted?
3 ft/yr
7 ft/yr
10 ft/yr
14 ft/yr
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which function has the greater rate of change?
Function B
Function C
Tags
CCSS.8.F.A.2
CCSS.HSF.IF.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which company shows a greater rate of change? Work this out on your paper don't guess! =)
Water's Edge Rafts
Ryan's Rafts
Tags
CCSS.8.F.A.2
CCSS.HSF.IF.C.9
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Who has the greater rate of change?
Hunter has the greater rate of change.
Casey has the greater rate of change
They have the same rate of change
Tags
CCSS.8.F.A.2
CCSS.HSF.IF.C.9
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
18 questions
TOFAS: Operations on Integers
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
time
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Quiz 1 MAT111
Quiz
•
University
20 questions
Addition and Multiplication Properties
Quiz
•
9th - 12th Grade
21 questions
brainrot
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Quiz#4: Distance and Midpoint Formula
Quiz
•
10th Grade
20 questions
Fotogrametri dan Penginderaan Jauh
Quiz
•
University
20 questions
MAT S213 Reviewer 2
Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
9 questions
8th U4L8 Quiz Review Game
Quiz
•
8th Grade
