Solve.
Proportions and Cross Products

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
b = 3
b = 1/3
b = 18
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the proportion:
3
4
9
6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Do the ratios form a proportion?
Yes, they form a proportion.
No, they do not form a proportion.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are these proportions equal: 2/3 and 4/6?
YES
NO
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What are proportions?
1 ratio
a comparison of 3 ratios
a comparison of 2 ratios
multiple of fractions
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What would the new equation be after using cross multiplication?
q = 2
q = 9
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportions

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Ratio and Proportion Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratio and Proportion

Quiz
•
11th Grade
13 questions
Identifying and Writing Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Proportion Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Rates, Ratios, and Proportions Quiz

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade