Rates and Proportion

Rates and Proportion

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions

Solving Proportions

7th Grade

14 Qs

Unit Rate and Proportions Quiz

Unit Rate and Proportions Quiz

7th Grade

16 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

17 Qs

7.RP.A.1--7th Grade TN

7.RP.A.1--7th Grade TN

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Proportion

Rates and Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. How far did you travel per gallon?

15 miles

30 miles

3 miles

25 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin ordered 5 ice cream bars for $12.25, how much was each ice cream bar?

$2.45

$4.00

$7.25

$1.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In an animal shelter, there are 5 dogs for every 20 cats. Which rate best represents the relationship between dogs and cats?

10 dogs for every 40 cats

1 dog for every 5 cats

2 dogs for every 10 cats

12 dogs for every 50 cats

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

When are unit rates useful? Choose the best answer.

When you want to subtract a number by another.

When you want to multiply one number by another.

When you want to compare prices.

When you want to figure out the probability of a number.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles per hour

55 miles per hour

110 miles per hour

44 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Foster drove 160 kilometers in 2 hours. What is the distance he can travel in 6 hours?

540

48

480

54

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?