Rate Complex and Unit Rates

Rate Complex and Unit Rates

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Penilaian Harian KD. 4.2 KOORDINAT KARTESIUS

Penilaian Harian KD. 4.2 KOORDINAT KARTESIUS

8th Grade

20 Qs

(三年级) 数据处理

(三年级) 数据处理

1st - 12th Grade

16 Qs

Math Quiz Prelims

Math Quiz Prelims

11th Grade

15 Qs

QUIZ TRIGONOMETRI

QUIZ TRIGONOMETRI

10th Grade

15 Qs

Trigonometry Aturan sinus dan cosinus

Trigonometry Aturan sinus dan cosinus

10th Grade

15 Qs

Quadratic Vocabulary

Quadratic Vocabulary

9th - 10th Grade

20 Qs

PENILAIAN HARIAN KE 2 KD 3.16 XI RPL TITL TPTL

PENILAIAN HARIAN KE 2 KD 3.16 XI RPL TITL TPTL

11th Grade

20 Qs

limit dan turunan

limit dan turunan

12th Grade

20 Qs

Rate Complex and Unit Rates

Rate Complex and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

7/100

35/20

7/4

21

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos

Chips Ahoy

They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos

Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles in 1 hour

55 miles in 1 hour

110 miles in 1 hour

44 miles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Wolter ran 5 miles in 2.5 hours. What was her speed in miles per hour?

miles per hour

2.5 miles per hour

2 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?