Ratio Percents Rates

Ratio Percents Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates Proportions and Applications

Rates Proportions and Applications

7th Grade - University

20 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade - University

20 Qs

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

6th Grade - University

20 Qs

Ratio and Rate Review

Ratio and Rate Review

6th Grade - University

20 Qs

Equivalent ratios and ratio tables

Equivalent ratios and ratio tables

7th Grade

16 Qs

Rate, Ratio and Percent

Rate, Ratio and Percent

6th Grade - University

20 Qs

Rates Ratios Proportions Scale

Rates Ratios Proportions Scale

7th Grade - University

20 Qs

Rate and Ratio

Rate and Ratio

6th Grade - University

20 Qs

Ratio Percents Rates

Ratio Percents Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3C, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Soda is on sale 4 packs for $10. What is the unit rate? (i.e. how much is each pack)

$4.10

$2.50

$1.67

$0.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In a classroom of 30 kids there are 18 girls and 12 boys. What is the ratio of girls to boys?

3:2

9:15

2:3

6:15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One slice of pizza had 4 olives, 2 pieces of pepperoni, 2 onions and 3 mushrooms. What is the ratio of pepperoni to onions on this slice?

4:3

2:3

1:1

4:1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is one of the biggest differences between ratios and rates.

Ratios have to do with speed, Rates have to do with weight

Ratios are always in miles per hour, Rates use kilometers per hour.

Ratios don't have units, rates do.

Ratios are percents, whereas rates are ratios

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of these is an example of a unit rate?

3 loaves of bread for $5.00

27 miles per hour

2 pounds for $6.99

120 miles in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You are running a 10k. You run the first 2 kilometers in 13 minutes. At this rate, what will be your total time for the 10 kilometer race?

53 hours

65 minutes

130 minutes

32.5 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?