Rates and Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 7-pack of DVDs costs $21. What is the unit price?
$3 per DVD
$3.03 per DVD
$2.33 per DVD
$3.23 per DVD
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of cars to people is 2:5. If there are 12 cars, how many people are there?
35
60
18
30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars?
3:5
1:3
3:11
3:10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
0.5 : 1 is simpified to
Can't be simplified
5: 1
1: 2
1: 1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify 20 cents : $1
20 : 100 = 1 : 5
20 : 1
2: 1
20: 200
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Share $20 between 2 people in the ratio 2 : 3
There are 5 parts. So each part is worth $4. So the first person gets $8, the second gets $12
There is no possible answer
Each share is worth $5. So the first person gets $10, the second person gets $15
Each share is worth $10. So the first person gets $20, the second person gets $0
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Direct Proportion

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Unit conversions

Quiz
•
9th - 12th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Complex Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade