Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Ratio problems

Ratio problems

6th - 11th Grade

11 Qs

Ratio and Proportions Simple

Ratio and Proportions Simple

7th Grade - University

14 Qs

#44 (B) - WP Ratios - Solving using Proportions

#44 (B) - WP Ratios - Solving using Proportions

5th - 8th Grade

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

9 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Open Up Unit 2 Lessons 1-3 (Grade 7)

Open Up Unit 2 Lessons 1-3 (Grade 7)

7th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $21. What is the unit price?

$3 per DVD

$3.03 per DVD

$2.33 per DVD

$3.23 per DVD

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of cars to people is 2:5. If there are 12 cars, how many people are there?

35

60

18

30

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

3:5

1:3

3:11

3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

0.5 : 1 is simpified to

Can't be simplified

5: 1

1: 2

1: 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify 20 cents : $1

20 : 100 = 1 : 5

20 : 1

2: 1

20: 200

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Share $20 between 2 people in the ratio 2 : 3

There are 5 parts. So each part is worth $4. So the first person gets $8, the second gets $12

There is no possible answer

Each share is worth $5. So the first person gets $10, the second person gets $15

Each share is worth $10. So the first person gets $20, the second person gets $0

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?