Ratios and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?
$0.39
$0.35
$2.99
$0.93
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scott had to run for 18 minutes, ride his bike for 20 minutes, and lifted weights for 15 minutes. What is the ratio of the time he rode his bike to the total amount of time he exercised?
18:20
20:33
53:20
20:53
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two quantities are in the ratio 7:3. If the sum of the quantities is 100, what is the larger quantity?
70
75
30
25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a person walks 14 kilometers in 2 hours, what is their speed in kilometers per hour?
7 km/hour
8 km/hour
6 km/hour
5 km/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you can buy 12 apples for $6, what is the unit price per apple?
$0.50 per apple
$1.00 per apple
$0.25 per apple
$2.00 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cyclist covers 45 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
15 miles/hour
20 miles/hour
10 miles/hour
12 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates, Unit Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Bits & Pieces Review 2

Quiz
•
6th Grade
20 questions
TOPIC 5- Understand and Use Ratio and Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade