If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.39
$0.35
$2.99
$0.93
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scott had to run for 18 minutes, ride his bike for 20 minutes, and lifted weights for 15 minutes. What is the ratio of the time he rode his bike to the total amount of time he exercised?
18:20
20:33
53:20
20:53
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Two quantities are in the ratio 7:3. If the sum of the quantities is 100, what is the larger quantity?
70
75
30
25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a person walks 14 kilometers in 2 hours, what is their speed in kilometers per hour?
7 km/hour
8 km/hour
6 km/hour
5 km/hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you can buy 12 apples for $6, what is the unit price per apple?
$0.50 per apple
$1.00 per apple
$0.25 per apple
$2.00 per apple
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cyclist covers 45 miles in 3 hours. What is the cyclist's speed in miles per hour?
15 miles/hour
20 miles/hour
10 miles/hour
12 miles/hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
TOPIC 5- Understand and Use Ratio and Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade