Intro to Rates and Ratios

Intro to Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportions Quiz

Ratios and Proportions Quiz

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th - 8th Grade

13 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Big Ideas Chapter 5 Test Review

Big Ideas Chapter 5 Test Review

6th Grade

13 Qs

Ratio and rates part 1

Ratio and rates part 1

6th Grade

20 Qs

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Intro to Rates and Ratios

Intro to Rates and Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which operation do you use to solve for unit rate?

Multiplication

Division

Addition

Subtraction

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of bananas to apples?

2 : 14

2 to 7

5 : 7

7 to 2

4.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of red pens to blue pens in a package is 2:5. If there are 40 blue pens in the package, how many red pens are in the package?

Mathematical Equivalence

ON

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

If there are 8 boys and 7 girls on the school’s track team, what is the ratio of girls to boys?

Write your answer in three different forms.

7:8

8:7

8 to 7

7 to 8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?