Percents Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What percent is in color?
620%
1/2
60%
62%
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What percent is in color?
3%
30%
33%
300%
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
15 out of 25 boys chose to go swimming at camp. What percent is that?
15%
20%
45%
60%
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select two of following ratios that are NOT equivalent to 20:24?
10:12
5:6
4:6
16:20
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $8.19 for 3 candy bars. What is the unit price one candy bar?
$2.73
$2.37
$7.18
$24.63
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 to 3
4 to 7
4 to 3
3 to 4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is 12% of 40?
5
4.8
4
12
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and Unit Rate

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Ratios and Tape Diagrams 2

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade