Hmh Module 5 Proportional Relationships

Hmh Module 5 Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Different Representation of Proportional Relationships

Different Representation of Proportional Relationships

7th Grade - University

15 Qs

Proportional Relationship Unit Rate

Proportional Relationship Unit Rate

7th Grade - University

14 Qs

Rates, ratios, conversions

Rates, ratios, conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

Finding Amounts with Proportional Relationships

Finding Amounts with Proportional Relationships

7th Grade - University

11 Qs

Proportional Relationships Review

Proportional Relationships Review

7th Grade

10 Qs

Relationships in Two Variables Review

Relationships in Two Variables Review

6th - 8th Grade

11 Qs

6th Comparing Rates

6th Comparing Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Complex Fractions and Proportions - DOK1

Complex Fractions and Proportions - DOK1

7th Grade

14 Qs

Hmh Module 5 Proportional Relationships

Hmh Module 5 Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The constant of proportionality is 9/1. Interpret what that means in the context of this story.

$9 per hour

$9 for 3 hours

9 hours per $1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the equation y=kx for the table?

y=1/3x

y=3x

y=5x

y=1/5x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which equation matches the graph?

y = 7x

y = 42x

y = 6x

y = 2x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much money does Miguel save per month?

15 dollars per month

30 dollars per month

He does not save any money.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Evan bought 5 pounds of bananas for $10. Christy bought 6 pounds of bananas for $9. Who has the better deal?

Christy

Evan

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes.

3 laps per minute

10 laps per minute

15 laps per minute

10 laps per two minute

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?