Ratios Rates and Percent

Ratios Rates and Percent

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 vocabulary

Unit 3 vocabulary

7th Grade

18 Qs

Percents Vocab Quiz

Percents Vocab Quiz

7th Grade

17 Qs

Rates and Percent

Rates and Percent

6th Grade - University

13 Qs

Rates, Ratios and Percents

Rates, Ratios and Percents

6th Grade - University

15 Qs

Percents (tax, tips, and discounts)

Percents (tax, tips, and discounts)

7th Grade

20 Qs

Tax, tip, discount

Tax, tip, discount

9th Grade

11 Qs

Percent Increase and Percent Decrease

Percent Increase and Percent Decrease

7th Grade

16 Qs

Percentage problem quiz 7th grade

Percentage problem quiz 7th grade

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios Rates and Percent

Ratios Rates and Percent

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Friday, Biannka spent 25% of her money. She had $550.00 total in her bank account. How much money did she spend on Friday? 
*Which choices shows the correct way to set up this question?*

25⁄550=x⁄100

550⁄100=25⁄x

100⁄25=x⁄550

x⁄550=25⁄100

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Rafael is painting his house. He has 800 square feet of walls in his house. He plans to paint 216 square feet of the walls. What percent of the walls in his house will he paint?
*Which choices shows the correct equation found after the proportion?*

800x=21,600

21,600x=800

216x=80,000

80,000x=216

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There were 415 people at the soccer game last week. 15% of those people were parents. Which is closest to the number of parents at the concert? Which choices shows the correct way to solve this question?

x⁄100=15⁄415

100⁄x=15⁄415

x⁄415=15⁄100

415⁄100=15⁄x

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Shelby purchased a coat for $101.50 that was regularly priced at $145, not including tax. What percent did Shelby save by purchasing that coat on sale?
*Is this a percent increase, percent decrease, sales tax, or income tax?*

sales tax

percent increase

income tax

percent decrease

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.50. If the unit price remain the same, how much would 32 ounces of coffee cost?
*Most specifically, is this a rate, unit rate, WON chart, or percent bar?*

percent bar

rate

WON chart

unit rate

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Holly and her 2 best friends go to dinner. their total bill is $31.84. They use a coupon for 15% off the total. If they split the bill evenly, how much money will each person owe, to the nearest cent?
*how would i go about solving this?*

multiply the total bill by two and add 15

calculate a 15% increase and divide the new total by 2

calculate a 15% decrease and divide the new total by 2

find 15% of the total bill and divide it by 2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last year, the seventh grade enrollment at Main middle school was 612 students. This year, the enrollment dropped to 489 students. Which best reflects the percent change in enrollment at Main Middle School from last year to this year?
*Is this a percent increase, percent decrease, percent change, or discount?*

percent decrease

percent change

discount

percent increase

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?