Search Header Logo

Mathematics

6th Grade

CCSS covered

Used 3+ times

Ratios and Proportional Reasoning Review
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In Gabriella’s bag of marbles, the ratio of green marbles to blue marbles is 3:4. If she has 49 total marbles, how many are green?

147 green marbles

21 green marbles

29 green marbles

49 green marbles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 8 pencils cost $5.20, what is the unit price per pencil?

$0.56

$0.65

$1.06

$0.40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?

Oreos

Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for A in the table

5

20

45

100

Tags

CCSS.4.OA.C.5

6.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr. Jones’ truck can drive 4.5 miles on one gallon of gas. Mr. Jones made a table to show how far the truck can travel on a tank of gas. What number is missing from Mr. Jones' table?

(a)  

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

FILL IN THE BLANKS QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table lists the money Sarah earned for babysitting. What number would correctly complete the table?

(a)  

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?