Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit rate and constant rates of change

Unit rate and constant rates of change

7th Grade

15 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

SOL 6.12

SOL 6.12

5th - 6th Grade

20 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Ratio Review

Ratio Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1

1/6

18/3

3/18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class

22 classes per student

25 students per class

25 classes per student

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

35

60

18

50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

A ratio that expresses the same relationship

Rate

Ratio

Equivalent Ratio

Integer

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles in 1 hour

55 miles in 1 hour

110 miles in 1 hour

44 miles in 1 hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?