Ratios Unit Rates Proportions

Ratios Unit Rates Proportions

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

7th Grade

20 Qs

 Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

17 Qs

Simple Unit Rate

Simple Unit Rate

7th Grade - University

20 Qs

Ratios, Rates, & Conversions

Ratios, Rates, & Conversions

7th - 9th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th Grade

15 Qs

Ratios Unit Rates Proportions

Ratios Unit Rates Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6

3 to 8

32 : 12

4 to 2

8 to 3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of girls to boys at basketball practice is 2:3. If there are 12 girls at practice then how many boys are there?

15

18

20

21

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which sentence accurately represents the following ratio:

The ratio of moons to suns is 4 to 8

There are 4 moons for every 8 suns

There are 4 moons for every 2 suns

The ratio of suns to moons is 2:1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bunch of bananas sells for $1.29. If each bunch weighs 2.4 pounds on average, about how much does 1 pound of bananas cost?

$1.86

$3.10

$3.69

$0.54

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?

60 pages/minute

50 pages/minute

70 pages/minute

40 pages/minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. What is the unit rate of cups of sugar to cups of flour?

1 cup of sugar per cup of flour

2 cups of sugar per cup of flour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?