Ratios Unit Rates Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select ALL the ratios that are equivalent to 16 : 6
3 to 8
32 : 12
4 to 2
8 to 3
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of girls to boys at basketball practice is 2:3. If there are 12 girls at practice then how many boys are there?
15
18
20
21
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which sentence accurately represents the following ratio:
The ratio of moons to suns is 4 to 8
There are 4 moons for every 8 suns
There are 4 moons for every 2 suns
The ratio of suns to moons is 2:1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bunch of bananas sells for $1.29. If each bunch weighs 2.4 pounds on average, about how much does 1 pound of bananas cost?
$1.86
$3.10
$3.69
$0.54
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe calls for 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. What is the unit rate of cups of sugar to cups of flour?
1 cup of sugar per cup of flour
2 cups of sugar per cup of flour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, & Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
16 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Identify Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade