Ratio and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What was the unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1.00 per pound
$2.00 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hailey made some trail mix by combining cereal and dried fruit in a 2:5 ratio. Hailey used 36 ounces of cereal. How many ounces of dried fruit were used?
18
54
90
72
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of boys to girls who participated in the math contest was 4:3. There were 52 boys. How many girls participated?
13
26
39
42
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
A number over another number
Two decimals that can be multiplied
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?
2:4
2:5
2:11
11:2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rate and Riot

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade