Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

7th Grade

21 Qs

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Rates and Proportion

Rates and Proportion

6th Grade - University

18 Qs

Ratios and Proportions Quiz

Ratios and Proportions Quiz

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What was the unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1.00 per pound

$2.00 per pound

$1.50 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Hailey made some trail mix by combining cereal and dried fruit in a 2:5 ratio. Hailey used 36 ounces of cereal. How many ounces of dried fruit were used?

18

54

90

72

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The ratio of boys to girls who participated in the math contest was 4:3. There were 52 boys. How many girls participated?

13

26

39

42

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

To multiply two fractions 

A number over another number

Two decimals that can be multiplied

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?

2:4

2:5

2:11

11:2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?