Ratio Rate Unit Rate Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?
$0.39
$0.35
$2.99
$0.93
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
2 to 5
5 to 3
3 to 5
5 to 2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
What is the ratio of shaded squares to not shaded squares?
10:5
10:6
6:10
10:18
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Rate and Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade