Ratio Rate Unit Rate Proportion

Ratio Rate Unit Rate Proportion

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Rate Word Problems

Rate Word Problems

6th Grade

12 Qs

Rate & Unit Rate

Rate & Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratio Rate Unit Rate Proportion

Ratio Rate Unit Rate Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you pay $1.95 for 5 bananas, how much is one banana? Hint: What is the unit rate?

$0.39

$0.35

$2.99

$0.93

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?

2 to 5

5 to 3

3 to 5

5 to 2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image

What is the ratio of shaded squares to not shaded squares?

10:5

10:6

6:10

10:18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?