Ratios Rates And Percents

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.50. If the unit price remain the same, how much would 32 ounces of coffee cost?
*Most specifically, is this a rate, unit rate, WON chart, or percent bar?*
percent bar
rate
WON chart
unit rate
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Holly and her 2 best friends go to dinner. their total bill is $31.84. They use a coupon for 15% off the total. If they split the bill evenly, how much money will each person owe, to the nearest cent?
*how would i go about solving this?*
multiply the total bill by two and add 15
calculate a 15% increase and divide the new total by 2
calculate a 15% decrease and divide the new total by 2
find 15% of the total bill and divide it by 2
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Last year, the seventh grade enrollment at Main middle school was 612 students. This year, the enrollment dropped to 489 students. Which best reflects the percent change in enrollment at Main Middle School from last year to this year?
*Is this a percent increase, percent decrease, percent change, or discount?*
percent decrease
percent change
discount
percent increase
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store decreases the price of an item from $120 to $96. What was the percent decrease?
*This would be commonly called what?*
discount
sales tax
income tax
fees
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio into a unit rate: 14⁄35
*How do we make this a unit rate?*
divide numerator and denominator by the denominator
divide the numerator and denominator by the numerator
multiply the numerator and denominator by the numerator
multiply the numerator and denominator by the denominator
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
*What does it mean by unit rate?*
hours per dollar
simplify 8⁄200
multiply 8 by 200
dollars per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Orlando buys a shirt for $15 and a pair of jeans for $32.50. If the sales tax is 8%, what is the total price Orlando pays for the items?
*Is this a percent increase, percent decrease, percent change, or discount?*
percent change
discount
percent increase
percent decrease
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rates & Unit Rate Quiz Review

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
23/24 WOD Week 30 Quiz

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit 3: Vocabulary Test - Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratio & Proportional Vocabulary (RMS)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios, Rates, and Percents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratio Vocabulary

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, and Percents

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade