Ratios Rates And Percents

Ratios Rates And Percents

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit 3 vocabulary

Unit 3 vocabulary

7th Grade

18 Qs

Unit Rate from Graphs

Unit Rate from Graphs

7th Grade

12 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit 3 Vocabulary Review Part 1

Unit 3 Vocabulary Review Part 1

7th Grade

18 Qs

Math to Remember #3

Math to Remember #3

6th Grade

11 Qs

Percentage problem quiz 7th grade

Percentage problem quiz 7th grade

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios & Proportions - Vocabulary

Ratios & Proportions - Vocabulary

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios Rates And Percents

Ratios Rates And Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An 8-ounce cup of gourmet coffee costs $4.50. If the unit price remain the same, how much would 32 ounces of coffee cost?
*Most specifically, is this a rate, unit rate, WON chart, or percent bar?*

percent bar

rate

WON chart

unit rate

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Holly and her 2 best friends go to dinner. their total bill is $31.84. They use a coupon for 15% off the total. If they split the bill evenly, how much money will each person owe, to the nearest cent?
*how would i go about solving this?*

multiply the total bill by two and add 15

calculate a 15% increase and divide the new total by 2

calculate a 15% decrease and divide the new total by 2

find 15% of the total bill and divide it by 2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Last year, the seventh grade enrollment at Main middle school was 612 students. This year, the enrollment dropped to 489 students. Which best reflects the percent change in enrollment at Main Middle School from last year to this year?
*Is this a percent increase, percent decrease, percent change, or discount?*

percent decrease

percent change

discount

percent increase

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store decreases the price of an item from $120 to $96. What was the percent decrease?
*This would be commonly called what?*

discount

sales tax

income tax

fees

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio into a unit rate: 14⁄35
*How do we make this a unit rate?*

divide numerator and denominator by the denominator

divide the numerator and denominator by the numerator

multiply the numerator and denominator by the numerator

multiply the numerator and denominator by the denominator

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
*What does it mean by unit rate?*

hours per dollar

simplify 8⁄200

multiply 8 by 200

dollars per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Orlando buys a shirt for $15 and a pair of jeans for $32.50. If the sales tax is 8%, what is the total price Orlando pays for the items?
*Is this a percent increase, percent decrease, percent change, or discount?*

percent change

discount

percent increase

percent decrease

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?