Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rates, & Proportions

Ratios, Unit Rates, & Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Grade

20 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Ratio and Proportions

Ratio and Proportions

9th - 12th Grade

18 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions Assessment Review

Ratios and Proportions Assessment Review

6th - 8th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions Study Guide

Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade

15 Qs

Ratios, Unit Rates, Proportions

Ratios, Unit Rates, Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2A

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cake recipe calls for 1 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

1.5 cups milk

1.6 cups milk

2 cups flour

2.25 cups milk

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For every 8 hours you work you make $60. How much do you make per hour?

$9

$7.50

$8

$8.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1

1/6

18/3

3/18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have 3 pennies, 4 nickels, and 5 dimes which represents the following ratio: dimes to total number of coins?

4:5

1:4

1:3

5:12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class

22 classes per student

25 students per class

25 classes per student

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a better value for cheese?

Kraft , because it's $2.29 per oz

Simple, because it's $1.88 per oz

Kraft, because it's $0.44 per oz

Simple, because it's $0.53 per oz

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the Proportion:
11/10 = 22/X

20

220

242

2

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?