Melissa drives 238 miles in 5 hours. What is her average rate of speed?
Rates & Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
40 MPH
46 MPH
48 MPH
50 MPH
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the ratios proportional?
3/4 and 24/32
yes
no
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Are the ratios proportional?
10/12 and 20/32
yes
no
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve:
2/5 = x/35
70
10
14
5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve:
15/h = 5/6
18
20
4
15
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of shaded squares to not shaded squares?
10:5
10:6
6:10
10:18
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?
$1.95
$0.15
$2.08
$10.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
D=rt and y=kxPractice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
8th Grade - Functions Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios Rates and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade