Rates & Ratios

Rates & Ratios

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Speed, Distance, and Time Formulas

Speed, Distance, and Time Formulas

6th - 8th Grade

15 Qs

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Unit rates,proportional,complex fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

D=rt and y=kxPractice

D=rt and y=kxPractice

7th Grade

19 Qs

Rates, Ratios

Rates, Ratios

7th Grade - University

15 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Melissa drives 238 miles in 5 hours. What is her average rate of speed?

40 MPH

46 MPH

48 MPH

50 MPH

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the ratios proportional?
3/4 and 24/32

yes

no

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are the ratios proportional?
10/12 and 20/32

yes

no

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
2/5 = x/35

70

10

14

5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
15/h = 5/6

18

20

4

15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of shaded squares to not shaded squares?

10:5

10:6

6:10

10:18

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of 1 gallon of gas if you pay $31.20 for 15 gallons of gas? Hint: What is the unit rate?

$1.95

$0.15

$2.08

$10.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?