The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage. If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?
Linear Application

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
C = 15 + 0.20x
C =15 (0.20x)
C = 15 + x + 0.20
C = 0.20 + 15x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A fitness club opens with 80 members. Each month the membership increases by 15 members. Which equation represents the relationship between the number of months the club has been opened, x, and the total fitness club membership, y?
y=15x
y=15x+80
y=x+15
y=80x+15
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for each hour of use to rent a paddle boat. Write an equation for C, the total cost, to rent the boat for h hours.
h = 2C + 15
C = 15h + 2
h = 15C + 2
C = 2h + 15
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A holiday meal cost $12.50 a person plus a delivery fee of $30. Which equation represents the amount a holiday meal costs(y), including delivery, for x people?
y = 12.50 + 30x
y = 30 + 12.50x
y = 12.50 + 30
12.50x = 30
5.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
The volume, V, of liquid in a container after t seconds can be represented by the equation
V = -35t + 1000
The container starts with (a) amount of liquid in it.
1000
-35
-1000
35
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A high school club is researching a tour package offered by the Island Kayak Company. The Company charges $35 per person and $245 for the tour guide. Which function represents the total cost, C (x), of this kayak tour package for x club members?
C(x) = 35x
C(x) = 35x + 245
C(x) = 35(x + 245)
C(x) = 35 + (x +245)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which of the following situations could be descried by the equation y= -25x + 120
There are 120 people in the football stadium, and 25 more are entering each hour.
A plumber charges $25 for a house call and $120 per hour.
A teacher has 120 students. Her third period has 25 students
There are 120 gallons of water in a tank. It releases water at a rate of 25 gallons per minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Slope/Equations

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Writing Slope-Intercept Form Equation from Situations

Quiz
•
7th - 10th Grade
15 questions
A.2C - Linear Equations from Various Forms

Quiz
•
9th Grade
18 questions
ADDMATH F4 KSSM

Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
Setting Up Linear Equation Word Problems (Slope-Intercept Form)

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Linear Relationships Study Guide

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Linear Function Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Linear Word Problems

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade