1-2 Step Multiplication Division Word Problems

1-2 Step Multiplication Division Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying & Dividing Decimals & Fractions Word Problems

Multiplying & Dividing Decimals & Fractions Word Problems

5th Grade

17 Qs

Numbers and Operation

Numbers and Operation

5th Grade - University

15 Qs

Division of Fractions

Division of Fractions

5th Grade

15 Qs

Weekly Review 5.3C 5.3B 5.4B

Weekly Review 5.3C 5.3B 5.4B

5th Grade

21 Qs

multiplication 2 digit by 2 digit

multiplication 2 digit by 2 digit

5th Grade

15 Qs

Multiplying Decimals by Whole Numbers

Multiplying Decimals by Whole Numbers

5th Grade

20 Qs

Adding Integers

Adding Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Multiplication and Division word problems

Multiplication and Division word problems

5th Grade

20 Qs

1-2 Step Multiplication Division Word Problems

1-2 Step Multiplication Division Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 3.OA.A.3, 5.NF.B.3

+12

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jasmine feeds her cat 1/4 cup of food each day. There are 6 cups of cat food in the bag. How many days will the bag of cat food last?

24

1 and 1/2

5 and 3/4

1/24

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Erin wants to buy a dictionary that costs $12, a dinosaur book that costs $16, and a children's cookbook that costs $11. She has saved $29 from her allowance. How much more money does Erin need to buy all three books?

$68 total

$10 more

$39 more

$39 total

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?

$13.40

$11.25

$9.10

$2.15

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A business printed 225 books on Friday. Each book had 350 pages. How many pages did the business print on Friday?

125

350

1900

78,750

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Romero is purchasing cap erasers to refill her community supply caddies. She buys 6 packs of 44 erasers each. She has 8 supply caddies in her classroom. If she divides the erasers equally, how many erasers will go in each caddy?

30 erasers

31 erasers

32 erasers

33 erasers

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kenzie has 20 photos of dogs and 30 photos of cats. She displayed an equal number of them on 10 posters for a fund raiser for an animal shelter. How many photos were on each poster?

5

150

60

20

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Each pack of pencils contains 8 pencils. Sara bought 3 packs and divided them equally among 6 people. How many pencils did each person get?

24

4

17

5

Tags

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics