You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Introduction to Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?
5/2 dollars per pound
2/5 dollars per pound
3 dollars per pound
2 dollars per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A realtor visits 13 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?
10 houses per hour
4 houses per hour
3/13 houses per hour
13/3 houses per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade