Mixture Problems Linear Systems
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A juice shop sells a blend of two types of juice, one at $4 per bottle and the other at $6 per bottle. The shop wants to make a 50-bottle blend that sells for $5 per bottle. How many bottles of each type of juice should be used?
The correct answer is 25 bottles of $4 juice and 25 bottles of $6 juice.
The correct answer is 40 bottles of $4 juice and 10 bottles of $6 juice.
The correct answer is 20 bottles of $4 juice and 30 bottles of $6 juice.
The correct answer is 15 bottles of $4 juice and 35 bottles of $6 juice.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the following mixture problem: A chemist has 20 liters of a 30% acid solution. How many liters of a 50% acid solution should be added to obtain a 40% acid solution?
10
5
15
25
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bakery sells two types of bread, one at $3 per loaf and the other at $5 per loaf. The bakery wants to make a 100-loaf batch that sells for $4 per loaf. How many loaves of each type of bread should be used?
60 loaves of $3 bread and 40 loaves of $5 bread
30 loaves of $3 bread and 70 loaves of $5 bread
70 loaves of $3 bread and 30 loaves of $5 bread
50 loaves of $3 bread and 50 loaves of $5 bread
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the following mixture problem: A chemist has 15 liters of a 25% acid solution. How many liters of a 40% acid solution should be added to obtain a 30% acid solution?
3 liters
5 liters
20 liters
10 liters
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An owner of a gourmet food store has two varieties of herbal tea, one that costs $40 per kilogram and another that costs $50 per kilogram. How many kg of each type are needed to make 20 kg of a blend worth $46 per kg?
12 kg @ $50/kg + 8 kg @ $40/kg
14 kg @ $50/kg + 6 kg @ $40/kg
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A shop sells two kinds of nuts, one that costs $500 per kg and another that costs $540 per kg. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $525 per kilogram?
25 kg @ $540/kg + 15 kg @ $500/kg
10 kg @ $540/kg + 30 kg @ $500/kg
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr James has coffee worth $400/kg that he wishes to mix with 20kg of coffee worth $700/kg to get a mixture that can be sold for $500/kg. How many kg of the cheaper coffee beans should he use?
20kg
40kg
30kg
60kg
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Quiz: Secants, Tangents, and Sectors
Quiz
•
9th - 10th Grade
20 questions
Central Limit Theorem for Sums
Quiz
•
11th - 12th Grade
14 questions
Alg. CH 5 Terms
Quiz
•
9th Grade
11 questions
Algebra 1 Final Exam
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Test 1 (de antrenament)
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Arithmetic and Geometric Sequence Practice
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Grade 11-12 Elimination
Quiz
•
9th - 10th Grade
12 questions
Latihan soal Matematika IPS
Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Triangle Congruence Theorems
Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Graphing Systems of Equations
Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Solve Systems of Equations and Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Graphing Inequalities on a Number Line
Quiz
•
6th - 9th Grade
