Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th Grade

17 Qs

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

6th Grade

20 Qs

chapter 1.1-1.5

chapter 1.1-1.5

6th Grade

17 Qs

Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

7th Grade

16 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

6th Grade Ratio Fun

6th Grade Ratio Fun

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 

Two decimals that can be multiplied

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?

7 to 9

9 to 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles.  What is the ratio of blue marbles to red marbles?

3 to 8

3 : 7

2 to 7

2 : 3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours

$28 in 4 hours

$33 in 3 hours

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked

is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$300 is earned after working 4 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this graph?

100

25

50

200

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr. Johnson wants to purchase notebooks for his classroom. Which package would Mr. Johnson pay the least per notebook?

Package 1

Package 2

Package 3

Package 4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?