Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Ratio Fun

6th Grade Ratio Fun

6th Grade

15 Qs

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

6th Grade

20 Qs

chapter 1.1-1.5

chapter 1.1-1.5

6th Grade

17 Qs

Understanding Ratios

Understanding Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios (6th Grade)

Ratios (6th Grade)

6th Grade

17 Qs

Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

7th Grade

16 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2D

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

A rate with a denominator of one

It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?

7 to 9

9 to 7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles.  What is the ratio of blue marbles to red marbles?

3 to 8

3 : 7

2 to 7

2 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours

$28 in 4 hours

$33 in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked

is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$300 is earned after working 4 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this graph?

100

25

50

200

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mr. Johnson wants to purchase notebooks for his classroom. Which package would Mr. Johnson pay the least per notebook?

Package 1

Package 2

Package 3

Package 4

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?