Solving Systems of Equations Using Different Methods

Solving Systems of Equations Using Different Methods

9th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Multistep Equations

Solving Multistep Equations

8th - 9th Grade

12 Qs

What is the Best Method--Systems of Equations

What is the Best Method--Systems of Equations

8th - 10th Grade

14 Qs

Solving Systems of Linear Equations

Solving Systems of Linear Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

4.1.2-4.1.4 Algebra 2 Quiz

4.1.2-4.1.4 Algebra 2 Quiz

9th - 12th Grade

20 Qs

2 step equations

2 step equations

9th Grade

15 Qs

Solving Systems of Equations

Solving Systems of Equations

8th - 10th Grade

20 Qs

Systems of Equations and Inequalities Review

Systems of Equations and Inequalities Review

8th - 9th Grade

13 Qs

Systems of Linear Equations

Systems of Linear Equations

11th - 12th Grade

15 Qs

Solving Systems of Equations Using Different Methods

Solving Systems of Equations Using Different Methods

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the following system using any method.

3x + 2y = 16

7x + y = 19

(-2,5)

(-2,-5)

(2,-5)

(2,5)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the following system using any method.

y = 2x + 1

y = 4x - 1

(1,3)

(-1,-3)

(-1,3)

(3,1)

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the following system using any method.

y=-x+4

y=2x+4

(0,4)

(2,4)

(-1,3)

(4,0)

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:
y=8x+1
y=6x+3

(1, 9)

(4, 14)

(0, 1)

(2, 4)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?

y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x

x + y = 6.80
x + y = 7.30

y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x

y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. Which equation represents the number of shirts when both companies charge the same amount?

y = 9.65 + x
y = 8.40 + x

y = 9.65x + 43
y = 8.40x + 58

y =9.65x
y = 8.40x

y = 9.65x - 43
y = 8.40x - 58

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve by elimination
-2x + 6y = 16
-4x - 3y = 2

(2,2)

(-2, -2)

(-2,2)

(2,1)

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?