Coca-Cola $1.30 for 1 L
or
Pepsi $2.50 for 2 L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Coca-Cola $1.30 for 1 L
or
Pepsi $2.50 for 2 L
Find the unit price of each and choose the better deal.
Pepsi
Coca-Cola
They are equal
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.40 for 15 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Goldfish
Cheez-Its
They are equal
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $42.50 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8.50 per pound
$8 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
$0.24
$2.40
$8.64
$7.56
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.98 or Apple Jacks at $2.89 for 13 oz Find the unit price of each and determine the better buy.
Cheerios
Apple Jacks
They are equal
Honey Nut Cheerios
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
12 questions
Better Buy
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Finding Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
8 questions
Practicing Proportions with Word Problems
Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates
Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations
Lesson
•
7th - 8th Grade