Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Mid Unit 3 Check

Mid Unit 3 Check

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rate Quiz

Rates & Unit Rate Quiz

7th Grade

11 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Coca-Cola $1.30 for 1 L

or

Pepsi $2.50 for 2 L

Find the unit price of each and choose the better deal.

Pepsi

Coca-Cola

They are equal

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Goldfish crackers $1.80 for 7.2 oz.

or

Cheez-its $2.40 for 15 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Goldfish

Cheez-Its

They are equal

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $42.50 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8.50 per pound

$8 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?

$0.24

$2.40

$8.64

$7.56

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios 17 ounces for $3.98 or Apple Jacks at $2.89 for 13 oz Find the unit price of each and determine the better buy.

Cheerios

Apple Jacks

They are equal

Honey Nut Cheerios

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?