Comparing Rates with Graphs

Comparing Rates with Graphs

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

unit rate

unit rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

7th Grade

23 Qs

Ratios, Rates & Unit Rates

Ratios, Rates & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th Grade

20 Qs

Comparing Rates with Graphs

Comparing Rates with Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Victor based his decision on gas efficiency, which car should he buy?

The Legend

The Supreme

Neither

They are both equal

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

After comparing the two vehicles in the picture, Victor saw an advertisement for a third vehicle,the Lunar. The manager said the Lunar can travel 289 miles on a tank of gas. If the tank can hold 17 gallons of gas, what is the rate of miles per gallons of gas for the Lunar?

18 miles/gallon

16 miles/gallon

17 miles/gallon

289 miles/gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

After comparing the two vehicles in the picture, Victor saw an advertisement for a third vehicle,the Lunar. The manager said the Lunar can travel 289 miles on a tank of gas. If the tank can hold 17 gallons of gas, which of the three vehicles is Victor's best option?

The Legend

The Supreme

The Lunar

They are all equal

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Who won the argument?

Kiara

Giovanni

Ebony

They all had the same rate

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which statement below accurately represents the graph?

$100 is earned for each hour worked

$200 earned for every 2 hours worked

is the unit rate

$500 is earned for every 8 hours worked

$300 is earned after working 4 hours

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following statements can be used to create the graph shown?

For every 5 hours of work you get $6

For every 24 hours of work you get $10

For every 36 hours of work you get $50

For every 6 hours of work you get $5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Based on the graph, how many songs would there be in 12 hours?

80 songs

15 songs

90 songs

65 songs

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?