You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rate of Change and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement below accurately represents the graph?
$100 is earned for each hour worked
$200 earned for every 2 hours worked
is the unit rate
$500 is earned for every 8 hours worked
$300 is earned after working 4 hours
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The constant of proportionality in the equation y = ½x is _______.
x
y
1/2
2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade