Multiply Decimal Word Problems

Multiply Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Created by

Anthony Clark

Mathematics

5th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

8 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

How much would 16 hamburgers cost at L'Diner?

$_____

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Joanna is buying some refrigerator magnets for her friends. Her total bill is $22.40. If magnets are $0.70 each, how many magnets is she buying?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Natalie baked 60 chocolate chip cookies.

Each cookie uses 0.15 ounces of chocolate chips.

How many ounces of chocolate chips do Natalie used for her cookies?

____ ounces

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Joanie weighs 102 pounds. Her father weighs 2.2 times as much as Joanie. Based on this information, which statement is true?

Her father's weight is 104.2 lbs because 102 + 2.2 = 104.2

Her father's weight is 220.4 lbs because 102 x 2.2 = 220.4

Her father's weight is 224.4 lbs because 102 x 2.2 = 224.4

Her father's weight is 234.4 lbs because 102 x 2.2 = 234.4 lbs

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Nikki is buying some greeting cards for her friends. Her total bill is $14.40. If cards are $0.60 each, how many greeting cards is she buying? _____

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

How much did each person pay?

$18.74

$16.80

$12.60

$11.74

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Roasted peanuts are 3 bags for $2.25 at the ballpark. How many dollars does ONE bag of peanuts cost? ____

(type numbers only)

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Sami and his five friends went to the county fair. The total cost for their tickets and food was $75. They all split the cost equally so each person would pay the same amount. How much does each person pay? $____

(type numbers only)