Ratios and Comparing Ratios

Ratios and Comparing Ratios

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios

Ratios

6th Grade

12 Qs

Ratios

Ratios

5th - 6th Grade

12 Qs

Ratios

Ratios

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

7th Grade

16 Qs

Ratios

Ratios

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratios Checkup

Ratios Checkup

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios and Comparing Ratios

Ratios and Comparing Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What number will make the equation equivalent? 

2

3

4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What number will make the equation equivalent? 

6

4

3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 pounds of birdseed costs $8, how much would 15 pounds of birdseed cost?

$24

$18

$27

$20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At Walmart, they have two-pack of pens that sales for $3.50. They have a five-pack of the same pens that sales for $10.00. Which pack is the better deal?

Two-Pack

Five-Pack

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If it takes 3 cups of sugar to make 2 batches of cookies, how many batches of cookies can 18 cups of sugar make?

12

6

17

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the value of B in the ratio table?

3

9

2

6

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?