What number will make the equation equivalent?
Ratios and Comparing Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2
3
4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What number will make the equation equivalent?
6
4
3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 5 pounds of birdseed costs $8, how much would 15 pounds of birdseed cost?
$24
$18
$27
$20
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Walmart, they have two-pack of pens that sales for $3.50. They have a five-pack of the same pens that sales for $10.00. Which pack is the better deal?
Two-Pack
Five-Pack
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If it takes 3 cups of sugar to make 2 batches of cookies, how many batches of cookies can 18 cups of sugar make?
12
6
17
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the value of B in the ratio table?
3
9
2
6
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios and Ratio Language Exit Ticket

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
8 questions
Ratios & Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rates AND Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Ratios

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratio

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade