Ratio Rate Proportion

Ratio Rate Proportion

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Benchmark 2 Review

Benchmark 2 Review

7th - 8th Grade

15 Qs

F&C 3: Proportions Word Problems

F&C 3: Proportions Word Problems

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Ratio Rate Proportion

Ratio Rate Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the amount of megabytes, y, it takes to store, x, selfies. What point on the graph represents the unit rate?

(1,2)

(2,1)

(0,0)

(5,10)

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A convenience store sells two brands of seltzer. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $2.56. Brand B contains 14 fluid ounces and costs $3.92. What is the correct unit cost of each brand?

Brand A:

$0.28 per oz

Brand B:

$0.32 per oz

Brand A:

$0.32 per oz

Brand B:

$0.28 per oz

Brand A:

$0.18 per oz

Brand B:

$0.49 per oz

Brand A:

$0.49 per oz

Brand B:

$0.18 per oz

Answer explanation

Brand B is a better value by $0.04 per oz.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The graph shows the relationship between x, the weight in pounds, and y, the cost in dollars of sliced turkey.

How much would 9 pounds of sliced turkey cost?

$22.50

$54

$3.60

$2.50

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which proportion could solve for the cost, c, of 25 pounds of turkey?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table below lists speeds in both miles per hour (mph) and kilometers per hour (kph). There is a proportional relationship between mph and kph. Determine the speed, in kph, of a baseball traveling 75 mph.

73.391

76.609

46.6

120.675

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equal to 15/20?

5/4

3/5

3/4

4/3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?

$0.84

$0.42

$0.70

$0.07

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?