The graph shows the amount of megabytes, y, it takes to store, x, selfies. What point on the graph represents the unit rate?
Ratio Rate Proportion

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
(1,2)
(2,1)
(0,0)
(5,10)
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A convenience store sells two brands of seltzer. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $2.56. Brand B contains 14 fluid ounces and costs $3.92. What is the correct unit cost of each brand?
Brand A:
$0.28 per oz
Brand B:
$0.32 per oz
Brand A:
$0.32 per oz
Brand B:
$0.28 per oz
Brand A:
$0.18 per oz
Brand B:
$0.49 per oz
Brand A:
$0.49 per oz
Brand B:
$0.18 per oz
Answer explanation
Brand B is a better value by $0.04 per oz.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph shows the relationship between x, the weight in pounds, and y, the cost in dollars of sliced turkey.
How much would 9 pounds of sliced turkey cost?
$22.50
$54
$3.60
$2.50
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which proportion could solve for the cost, c, of 25 pounds of turkey?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table below lists speeds in both miles per hour (mph) and kilometers per hour (kph). There is a proportional relationship between mph and kph. Determine the speed, in kph, of a baseball traveling 75 mph.
73.391
76.609
46.6
120.675
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equal to 15/20?
5/4
3/5
3/4
4/3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?
$0.84
$0.42
$0.70
$0.07
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportions and unit rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Rate, Ratio & Proportion Unit Test Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade