Ratio Rate Proportion
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph shows the amount of megabytes, y, it takes to store, x, selfies. What point on the graph represents the unit rate?
(1,2)
(2,1)
(0,0)
(5,10)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A convenience store sells two brands of seltzer. Brand A contains 8 fluid ounces and costs $2.56. Brand B contains 14 fluid ounces and costs $3.92. What is the correct unit cost of each brand?
Brand A:
$0.28 per oz
Brand B:
$0.32 per oz
Brand A:
$0.32 per oz
Brand B:
$0.28 per oz
Brand A:
$0.18 per oz
Brand B:
$0.49 per oz
Brand A:
$0.49 per oz
Brand B:
$0.18 per oz
Answer explanation
Brand B is a better value by $0.04 per oz.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph shows the relationship between x, the weight in pounds, and y, the cost in dollars of sliced turkey.
How much would 9 pounds of sliced turkey cost?
$22.50
$54
$3.60
$2.50
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which proportion could solve for the cost, c, of 25 pounds of turkey?
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table below lists speeds in both miles per hour (mph) and kilometers per hour (kph). There is a proportional relationship between mph and kph. Determine the speed, in kph, of a baseball traveling 75 mph.
73.391
76.609
46.6
120.675
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equal to 15/20?
5/4
3/5
3/4
4/3
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?
$0.84
$0.42
$0.70
$0.07
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Adición y sustracción de Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
punto medio 2.
Quiz
•
7th Grade
10 questions
ASAL SAYILAR
Quiz
•
6th Grade
20 questions
SOAL ASSESMEN MATEMATIKA KELAS X
Quiz
•
10th Grade
10 questions
Proportion Word Problems
Quiz
•
6th Grade
10 questions
sistema de numeração decimal
Quiz
•
1st - 6th Grade
20 questions
ضرب الاعداد الصحيحة
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
