Decimal Division

Decimal Division

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real World Fraction Decimal Percents

Real World Fraction Decimal Percents

6th Grade - University

15 Qs

Decimal Notation

Decimal Notation

6th Grade - University

20 Qs

Decimal/Fractin

Decimal/Fractin

6th Grade - University

19 Qs

quiz

quiz

6th Grade

18 Qs

Reading and Writing Decimals

Reading and Writing Decimals

6th Grade - University

20 Qs

decimal

decimal

4th Grade - Professional Development

13 Qs

Fractions to Decimals to the Thousandths Place

Fractions to Decimals to the Thousandths Place

4th Grade - University

12 Qs

Math Decimal Point Review

Math Decimal Point Review

4th Grade - University

18 Qs

Decimal Division

Decimal Division

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4.32 ÷ 9

0.38

3.18

4.8

0.48

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When dividing decimals how many times do you move your decimal in your dividend?

To the end

The same number of times you moved it in your divisor

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$18.36÷6

3.06

306

30.6

306

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

17.57÷0.7

2.51

25.1

251

0.251

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2.351÷5

0.4702

4702

4.702

47.02

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

24.48÷0.34

72

7.2

0.72

0.072

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Theresa pays $16.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

$4.14

$41.40

$.41

$414

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?