Solving Proportion Problems

Solving Proportion Problems

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Cross Multiply, then Divide

Cross Multiply, then Divide

7th Grade

15 Qs

One Step Equations All Operations

One Step Equations All Operations

6th - 7th Grade

20 Qs

Proportions 2022

Proportions 2022

8th - 9th Grade

10 Qs

Solve Two-Step Inequalities

Solve Two-Step Inequalities

6th - 8th Grade

12 Qs

Algebra 1A Review

Algebra 1A Review

9th - 12th Grade

15 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

Direct Variation

Direct Variation

8th - 9th Grade

14 Qs

Proportions Quiz

Proportions Quiz

7th Grade

10 Qs

Solving Proportion Problems

Solving Proportion Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?

180 kg

240 kg

270 kg

360 kg

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Six movie tickets cost $240. How much do 2 movie tickets cost?

$30

$80

$60

$90

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for x

79/8

8/79

79

8

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for p

46

49

1/49

4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve for n

25

1/25

2

5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?