Multi-Step Decimal Word Problems

Multi-Step Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multi-Step Decimal Problems

Multi-Step Decimal Problems

5th Grade - University

14 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

unit price

unit price

7th Grade

17 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Proportions and Unit rates

Proportions and Unit rates

6th - 7th Grade

18 Qs

Using Unit Prices

Using Unit Prices

6th Grade

15 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals and Whole numbers

Multiplying Decimals and Whole numbers

5th Grade

20 Qs

Multi-Step Decimal Word Problems

Multi-Step Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Charlie had $50 to spend on gifts. He spent $8.99 on a gift for his aunt, $9.21 on a gift for his uncle, and $17.63 on a gift for his parents. About how much money does Charlie have left to spend on gifts?

$19

$14

$5

$9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Carol wants to purchase back to school supplies. She buys 3 notebooks for $1.99 each, 4 pens for $1.23 each, and 5 folders for $0.21 each. If she pays for her items with a $20 bill, how much change will she get back?

$9.83

$8.06

$11.94

$10.89

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

John's catering company provided food, drinks, and service for a party. There were two hundred seven guests. John charged $27.00 per guest for food and $10.00 per guest for drinks. He also charges $130.00 as a security deposit for the event.  What was John's total bill for the catering event?

$2,070.00

$7,659.00

$7,789.00

$5,589.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suzy bought 2 pounds of grapes for $2.49 per pound and 3 muffins for $0.75 per muffin.  How much did she pay for the grapes and the muffins?

$3.24

$7.23

$6.48

$10.72

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Michelle buys 3 packs of gum for $0.48 per pack, and 4 candy bars for $0.73 per bar. How much money does Michelle spend on the gum and candy bars?

$4.36

$4.51

$8.21

$8.47

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kelly has $20. She spends $2.15 on a Slurpee and $6.58 on candy. How much money does Kelly have left?

$28.73

$11.27

$17.85

$13.42

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

15 How many inches were cut?

A

B

C

D

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?