Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which answer below explains point U?
He goes 1 mile in 1 minute.
He goes 1 mile in 2 minutes.
He goes 2 miles in 1 minute.
He goes 2 miles in 2 minutes.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select the three ways to write the ratio of red dots to blue dots
5 to 6
6 to 5
5/6
5:6
red to blue
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A skydiver is falls 144 feet in 3 seconds, what would the unit rate tell you about the skydiver?
It would tell you how far the skydiver falls in 1 second
It would tell you how far the skydiver falls in 3 seconds
It would tell you that the skydiver fell 144 feet in 3 seconds
It would tell you that the skydiver fell 144 feet in 1 second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hot Cheetos cost $6 for 8 bags while Takis cost $8 for 10 bags. Which is the better deal?
Hot Cheetos because $6 is less than $8
Hot Cheetos because they cost $1.33 per bag while Takis cost $1.25 per bag.
Takis because they cost $1.25 per bag while Hot Cheetos cost $1.33 per bag while
Hot Cheetos because they cost $0.75 per bag while Takis cost $0.80 per bag.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Apples are on sale 5 for $3.15 At this rate, what is the cost of one apple? (Remember you can use a calculator)
$1.59
$63
$3.15
$.63
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 12:20
20:12
2:3
3:5
3:10
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratio

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio and proportion

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
RATIO- PROPORTION

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Ratio Rate Better Deal

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rate and Ratios Quiz

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit Ratio

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade