Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math - Ratio and Proportion

Math - Ratio and Proportion

8th - 9th Grade

10 Qs

Ratio Tables & Graphs

Ratio Tables & Graphs

6th Grade

10 Qs

01/22 GM: Percent of a Quantity

01/22 GM: Percent of a Quantity

6th Grade

10 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, Tables and Graphs

Ratios, Rates, Tables and Graphs

6th Grade - University

14 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

17 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rates and Ratio Tables

Unit Rates and Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which answer below explains point U?

He goes 1 mile in 1 minute.

He goes 1 mile in 2 minutes.

He goes 2 miles in 1 minute.

He goes 2 miles in 2 minutes.

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the three ways to write the ratio of red dots to blue dots

5 to 6

6 to 5

5/6

5:6

red to blue

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A skydiver is falls 144 feet in 3 seconds, what would the unit rate tell you about the skydiver?

It would tell you how far the skydiver falls in 1 second

It would tell you how far the skydiver falls in 3 seconds

It would tell you that the skydiver fell 144 feet in 3 seconds

It would tell you that the skydiver fell 144 feet in 1 second

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hot Cheetos cost $6 for 8 bags while Takis cost $8 for 10 bags. Which is the better deal?

Hot Cheetos because $6 is less than $8

Hot Cheetos because they cost $1.33 per bag while Takis cost $1.25 per bag.

Takis because they cost $1.25 per bag while Hot Cheetos cost $1.33 per bag while

Hot Cheetos because they cost $0.75 per bag while Takis cost $0.80 per bag.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Apples are on sale 5 for $3.15 At this rate, what is the cost of one apple? (Remember you can use a calculator)

$1.59

$63

$3.15

$.63

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 12:20

20:12

2:3

3:5

3:10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?