Introduction to Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a unit rate?
A simplified rate.
A simplified ratio.
A simplified rate so that the denominator is one.
A simplified rate so that the numerator is one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a rate?
A ratio of two measures having different units.
Another name for a ratio.
A comparison between two quantities
A simplified rate so that it has a denominator of one.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio can be written in the three ways shown in the image.
true
false
sometimes
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
30 miles in 3 hours
30 miles in 2 hours
30 miles in 5 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A package of two 120-page notebooks sells for $2.29. A package of three 100-page notebooks sells for $2.49. Which is the better buy and why?
Package of two 120-page notebooks because the price per notebook is less than the price per notebook for three 100-page notebooks.
Package of two 120-page notebooks because you can buy 1.145 notebooks per dollar.
Package of three 100-page notebooks because you can buy 0.83 notebooks per dollar.
Package of three 100-page notebooks because the price per page is less than the price per page for the two 120-notebooks.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade