Introduction to Rates and Unit Rates

Introduction to Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Introduction to ratios and rates

Introduction to ratios and rates

7th Grade

18 Qs

Introduction to Rates and Unit Rates

Introduction to Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a unit rate?

A simplified rate.

A simplified ratio.

A simplified rate so that the denominator is one.

A simplified rate so that the numerator is one.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a rate?

A ratio of two measures having different units.

Another name for a ratio.

A comparison between two quantities

A simplified rate so that it has a denominator of one.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A ratio can be written in the three ways shown in the image.

true

false

sometimes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

.05 cars per day

15 cars per day

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 15 miles per hour?

30 miles in 3 hours

30 miles in 2 hours

30 miles in 5 hours

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A package of two 120-page notebooks sells for $2.29. A package of three 100-page notebooks sells for $2.49. Which is the better buy and why?

Package of two 120-page notebooks because the price per notebook is less than the price per notebook for three 100-page notebooks.

Package of two 120-page notebooks because you can buy 1.145 notebooks per dollar.

Package of three 100-page notebooks because you can buy 0.83 notebooks per dollar.

Package of three 100-page notebooks because the price per page is less than the price per page for the two 120-notebooks.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?