Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following ratios is equivalent to 9/12?
3/4
4/3
2/3
4/6
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of girls to boys is 3:8. If there are 48 boys, how many girls are there? Use the tape diagram to help you solve.
6
24
18
72
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fernando bought 5 pencils for $1.00. What is the unit price per pencil?
$0.20
$0.50
$0.95
$0.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Dannia can jog 2,000 feet in 4 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?
2,000 ft
3,000 ft
4,000 ft
6,000 ft
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kimberly can buy 3 Pink sweatshirts for a total of $45. How much would it cost if she were to buy 5 sweatshirts at the same price?
$15
$45
$60
$75
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
6 to 1
1/6
18/3
3/18
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Linear Relationships
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit Rates & Conversions
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Introduction on Statistics
Quiz
•
7th Grade
20 questions
TOA CAH SOH
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Circumference, Diameter and Radius
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Physical Applications of the Definite Integral
Quiz
•
University
10 questions
Units & Dimensions
Quiz
•
University
12 questions
Simplifying ratios (11 Essential Maths)
Quiz
•
11th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
