Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, unit rates and percents with double number lines

Ratios, unit rates and percents with double number lines

6th Grade

18 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios & Rates Review

Ratios & Rates Review

6th Grade

20 Qs

Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

Topic 5: Ratios, Rates & Unit Rates

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates AND Ratios

Rates AND Ratios

5th - 6th Grade

12 Qs

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Ratios Rates Equivalent Ratios and Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following ratios is equivalent to 9/12?

3/4

4/3

2/3

4/6

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The ratio of girls to boys is 3:8. If there are 48 boys, how many girls are there? Use the tape diagram to help you solve.

6

24

18

72

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fernando bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?

$0.20

$0.50

$0.95

$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dannia can jog 2,000 feet in 4 minutes.  If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 8 minutes?

2,000 ft

3,000 ft

4,000 ft

6,000 ft

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kimberly can buy 3 Pink sweatshirts for a total of $45.  How much would it cost if she were to buy 5 sweatshirts at the same price?

$15

$45

$60

$75

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1

1/6

18/3

3/18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?