Ratio, Rates, and Proportions

Ratio, Rates, and Proportions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios

Ratios

6th Grade

20 Qs

Ratio and Equivalent Ratio

Ratio and Equivalent Ratio

6th Grade

12 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios and Ratio Tables

Ratios and Ratio Tables

6th - 7th Grade

13 Qs

Unit Rates & Equivalent Ratios

Unit Rates & Equivalent Ratios

7th Grade

17 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th Grade

17 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

17 Qs

Ratios!

Ratios!

6th Grade

14 Qs

Ratio, Rates, and Proportions

Ratio, Rates, and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$7.25 per pizza

$6.50 per pizza

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

3.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

What does n equal to make these two fractions a proportion?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

What does k equal to make this a proportion?

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Elijah earns $230 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$25.50 per hour

$12.50 per hour

$1,840 per hour

$28.75 per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Media Image

What is the ratio of hearts to flashes?

4/5

5/9

4/9

5/4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Media Image

Use the ratio table to determine how many pencils there will be in 8 boxes.

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?