Ratio, Rate

Ratio, Rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio, Rate & Proportion

Ratio, Rate & Proportion

4th - 6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Proportions, Slope

Ratios, Rates, Proportions, Slope

7th Grade

10 Qs

(08/25) CRM 4 ALL pds Unit 1 Quiz: Ratios, Rates, & Proportions

(08/25) CRM 4 ALL pds Unit 1 Quiz: Ratios, Rates, & Proportions

12th Grade

12 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

proprotions

proprotions

6th Grade

11 Qs

Quiz - SOL 6.1 & 6.12 a,b, c

Quiz - SOL 6.1 & 6.12 a,b, c

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

15 Qs

Proportions and Percents

Proportions and Percents

7th Grade

14 Qs

Ratio, Rate

Ratio, Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.2B

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this graph?

$27.50 per 5 hours

$55.00 per 10 hours

$5.00 per hour

$5.50 per hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is a unit rate?

150 miles per 2 hours

$21 for 3 belts

75 sit ups per minute

$.25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is a unit price?

$43 per 5 pounds

75 hot dogs in 10 minutes

$12 per ounce

30 games per seconds

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is NOT proportional?

2/7 = 10/35

1/12 = 2/20

10/12 = 5/6

25/35 = 5/7

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this table proportional?

not proportional

k = 10

k = 0.05

k = 20

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this table proportional?

Yes

No

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sam was able to build 5 dog houses in 4 days, how many houses did he finish in 12 days?

10 dog houses

15 dog houses

12 dog houses

5 dog houses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?