Ratio, Rate

Ratio, Rate

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

6th - 8th Grade

11 Qs

Constant of Proportionality Skills

Constant of Proportionality Skills

6th Grade

11 Qs

Proportions and Percents

Proportions and Percents

7th Grade

14 Qs

Test : unit rate and proportional relationships

Test : unit rate and proportional relationships

7th Grade

13 Qs

Rates, Proportions, and Proportional Relationships

Rates, Proportions, and Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Ratio, Rate

Ratio, Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for this graph?

$27.50 per 5 hours

$55.00 per 10 hours

$5.00 per hour

$5.50 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is a unit rate?

150 miles per 2 hours

$21 for 3 belts

75 sit ups per minute

$.25 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is a unit price?

$43 per 5 pounds

75 hot dogs in 10 minutes

$12 per ounce

30 games per seconds

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is NOT proportional?

2/7 = 10/35

1/12 = 2/20

10/12 = 5/6

25/35 = 5/7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this table proportional?

not proportional

k = 10

k = 0.05

k = 20

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Is this table proportional?

Yes

No

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sam was able to build 5 dog houses in 4 days, how many houses did he finish in 12 days?

10 dog houses

15 dog houses

12 dog houses

5 dog houses

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?