What is the unit rate for this graph?
Ratio, Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$27.50 per 5 hours
$55.00 per 10 hours
$5.00 per hour
$5.50 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a unit rate?
150 miles per 2 hours
$21 for 3 belts
75 sit ups per minute
$.25 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is a unit price?
$43 per 5 pounds
75 hot dogs in 10 minutes
$12 per ounce
30 games per seconds
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT proportional?
2/7 = 10/35
1/12 = 2/20
10/12 = 5/6
25/35 = 5/7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this table proportional?
not proportional
k = 10
k = 0.05
k = 20
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this table proportional?
Yes
No
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sam was able to build 5 dog houses in 4 days, how many houses did he finish in 12 days?
10 dog houses
15 dog houses
12 dog houses
5 dog houses
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Proportions and Percents

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant of proportionality

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates, Proportions, Slope

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
11 questions
proprotions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
constant of proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade