Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Simplifying Ratios

Simplifying Ratios

6th - 8th Grade

18 Qs

[YEAR 08 MATHEMATICS]: Simplifying Ratios

[YEAR 08 MATHEMATICS]: Simplifying Ratios

8th Grade

16 Qs

Ratios

Ratios

5th - 7th Grade

19 Qs

BEST 6th grade review 3

BEST 6th grade review 3

6th Grade

13 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th - 9th Grade

20 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

6th Grade

17 Qs

unit price

unit price

7th Grade

17 Qs

Solving Ratio and Rate Problems

Solving Ratio and Rate Problems

6th - 8th Grade

11 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 5 to 4

4 to 5

10 to 12

25 to 20

15 to 8

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In a bag of Jolly Ranchers, the ratio of blue to red is 3 to 4. If I have a 15 blue jolly ranchers, how many are red jolly ranchers are there in the bag?

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find one equivalent ratio for 15 : 30 using division

7 : 15

5 : 10

3 : 5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find one equivalent ratio for 5 : 8 using multiplication

10 : 24

15 : 24

15 : 16

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?

$10 for 20 golf balls

$20 or 20 golf balls

$40 or 20 golf balls

$50 or 20 golf balls

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

A 4 pack of t-shirts for $2.24

A 6-pack of t-shirts for $3.12

An 8 pack of t-shirts for $4.24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If 30 kids in the class like grape juice, how many kids like pineapple juice? 

The diagram represents the ratio of kids who like pineapple juice to kids who like grape juice in its simplest form.

4

30

70

40

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?