Ratios and Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 5 to 4
4 to 5
10 to 12
25 to 20
15 to 8
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
In a bag of Jolly Ranchers, the ratio of blue to red is 3 to 4. If I have a 15 blue jolly ranchers, how many are red jolly ranchers are there in the bag?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find one equivalent ratio for 15 : 30 using division
7 : 15
5 : 10
3 : 5
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find one equivalent ratio for 5 : 8 using multiplication
10 : 24
15 : 24
15 : 16
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 4 golf balls is $10. How much would it cost for 20 golf balls?
$10 for 20 golf balls
$20 or 20 golf balls
$40 or 20 golf balls
$50 or 20 golf balls
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
A 4 pack of t-shirts for $2.24
A 6-pack of t-shirts for $3.12
An 8 pack of t-shirts for $4.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 30 kids in the class like grape juice, how many kids like pineapple juice?
The diagram represents the ratio of kids who like pineapple juice to kids who like grape juice in its simplest form.
4
30
70
40
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Equivalent Ratios

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Absolute Value Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Equivalent Ratios

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratio and Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratios, Rates, and Percents

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Solving Ratio and Rate Problems

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
BEST 6th grade review 3

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
9 questions
MISD - Dividing decimals by whole numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One-Step Equations

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 12th Grade