Ratios and Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $3.45 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.43 for 9 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.98
or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Find the unit price of each and determine the better buy.
Cheerios
Apple Jacks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
neither
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players?
10 : 3
10:13
3 : 10
3:13
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
A number over another number
Two decimals that can be multiplied
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is an equivalent ratio to 3/4?
1/4
4/5
12/16
14/18
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Comparing Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
6th grade review quiz

Quiz
•
7th Grade
16 questions
6.RP.3c

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade