Jayant bought 3 Minecraft games for $89.64. What did he pay per game?
Ratios and Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$23.61
$29.88
$32.98
$268.92
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Based on the double number line, how much flour is needed for 10 teaspoons of vanilla?
4
5
15
25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Hanna is buying tomatoes to make pasta sauce. Based on the double number line, what is the cost per pound of tomatoes?
$0.29
$3.50
$14
$56
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Varnika likes to paint in her free time. She mixes 6 tablespoons of blue paint and 8 tablespoons of red paint to make purple. What is the ratio of red paint to blue paint in simplest form?
6:8
8:6
3:4
4:3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price:
3 ounces cost $2.73
$0.91 per ounce
$1.10 per ounce
$0.27 per ounce
$8.19 per ounce
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Johnson purchased 2.3 pounds of chicken from the supermarket. He paid a total of $9.20 for the chicken. What was the price per pound?
$4.00
$3.50
$4.10
$4.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
20 questions
7R Unit 3 Proportional Relationships Test Review

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Ratios & Rates Review

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Ratios, Rates, and Unit Conversion

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade