Linear Equations and Real World Word Problems

Linear Equations and Real World Word Problems

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Algebra 1 Midterm Review

Algebra 1 Midterm Review

8th - 9th Grade

23 Qs

Constant of Proportionality and Unit Rates

Constant of Proportionality and Unit Rates

8th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Whole Numbers Computation

Whole Numbers Computation

5th - 8th Grade

15 Qs

Functions, Tables, Graphs

Functions, Tables, Graphs

8th Grade

20 Qs

First Semester Final - 7th Grade Reg

First Semester Final - 7th Grade Reg

7th Grade

22 Qs

LA 2 : T1 Review

LA 2 : T1 Review

9th - 10th Grade

18 Qs

Linear Equations and Real World Word Problems

Linear Equations and Real World Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation would describe "two times a number plus five equals 15"?

x + 5 = 15

2x + 5=15

x + 2(5) = 15

2(x + 5) = 15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?

4x=472

9x=472

4+9x=472

4+x=472

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Kamauri has $27.10. How much money did he have before buying the salad?

n + $5.12 = $27.10

n - $5.12 = $27.10

n - $5.12 = -$27.10

$5.12 - n = $27.10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the first step in solving this equation:
5x + 7 = 12

Divide by 5

Subtract 5

Multiply by 7

Subtract 7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your new job is at the Custom T Shop, where T Shirts are printed to order. For each order, Custom T Shop charges $8 per shirt plus a one time set up fee of $15, represented by the equation y=8x+15

How much would 50 shirts cost?

y= 40

y= 400

y= 415

y= 65

y= 390

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The larger number is 18 more than twice the smaller. If the sum of the two numbers is 93, find

both numbers.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jackson went to a fruit market where he found that oranges are $4 per pound and bananas are $2 per pound. He has a total of $28 to spend.


The situation can be represented by the equation: 4x + 2y = 28


If Jackson decides to buy 3 pounds of oranges, how many pounds of bananas can he buy with the remaining money?

6 pounds

8 pounds

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?