Proportions Rates

Proportions Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit Rate/ Tables and Graphs

Unit Rate/ Tables and Graphs

7th Grade

14 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

SOL Review 6.12: Proportional Relationships

SOL Review 6.12: Proportional Relationships

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Proportions, Slope

Ratios, Rates, Proportions, Slope

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

10 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Proportions Rates

Proportions Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08

$25

$12

$12.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion below:

3

24

21

12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. How much is the unit rate per ounce? Round to the nearest cent.

11 cents

12 cents

13 cents

10 cents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=3.3333333

k=60

k=90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?

2.50

400000000

78.0

678

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles in 1 hour

55 miles in 1 hour

110 miles in 1 hour

44 miles in 1 hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?