Directly Proportional Relationships

Directly Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

Proportional or non-proportional

Proportional or non-proportional

7th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality with Equations

Constant of Proportionality with Equations

7th - 8th Grade

17 Qs

WH: Constant of Proportionality: Equations and Descriptions

WH: Constant of Proportionality: Equations and Descriptions

6th - 7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

4.3 Constant of Proportionality

4.3 Constant of Proportionality

8th Grade

16 Qs

Proportional vs. Non-Proportional

Proportional vs. Non-Proportional

6th - 7th Grade

20 Qs

Directly Proportional Relationships

Directly Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What does k represent in the equation y = kx?

independent variable

constant of proportionality

dependent variable

krispy kreme

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of 4 pounds of grapes is $24.36. What is the constant of proportionality that relates cost in dollars, y, to the number of pounds of grapes, x?

6.09

20.36

8.12

28.36

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A grocery store sells sliced turkey. The graph shows the relationship between the weight of the sliced turkey and the total cost of the sliced turkey. Two points, R and W, are labeled on the graph shown below.

Point R means that the unit rate is $10.00 per

pound.

Point R means that the unit rate is 4 pounds

per dollar.

Point W means that the unit rate is $2.50 per

pound.

Point W means that the unit rate is 2.5 pounds

per dollar.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked.  If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?

$2

$308

$1.57

$265

6.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

Two quantities are ​ (a)   if the ratios comparing them are equivalent.

proportional

nonproportional

constant of proportionality

proportion

7.

LABELLING QUESTION

1 min • 1 pt

Answer the following questions.

c
d
g
i
f

yes

y=10x

y = 1500x

10,500

y=4500x

100

4500

1,500

10

no

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?