What does k represent in the equation y = kx?
Directly Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
independent variable
constant of proportionality
dependent variable
krispy kreme
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 4 pounds of grapes is $24.36. What is the constant of proportionality that relates cost in dollars, y, to the number of pounds of grapes, x?
6.09
20.36
8.12
28.36
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the constant of proportionality (in miles per hour) based on the table?
45
90
135
2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A grocery store sells sliced turkey. The graph shows the relationship between the weight of the sliced turkey and the total cost of the sliced turkey. Two points, R and W, are labeled on the graph shown below.
Point R means that the unit rate is $10.00 per
pound.
Point R means that the unit rate is 4 pounds
per dollar.
Point W means that the unit rate is $2.50 per
pound.
Point W means that the unit rate is 2.5 pounds
per dollar.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The amount of money earned on a job is directly proportional to the number of hours worked. If $70.00 is earned in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?
$2
$308
$1.57
$265
6.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
Two quantities are (a) if the ratios comparing them are equivalent.
proportional
nonproportional
constant of proportionality
proportion
7.
LABELLING QUESTION
1 min • 1 pt
Answer the following questions.
yes
y=10x
y = 1500x
10,500
y=4500x
100
4500
1,500
10
no
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios/Rates/Tables and Graphs

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Relationships with Tables/Equations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Quiz TEK 7.4A

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Unit Rates in Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
proportional relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade