Ratio, Rates, Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?
35 girls
28 girls
24 girls
30 girls
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
For 6 people to enter the park, it cost $36. How much would it cost for 9 people?
$45.50
$48.00
$54.00
$52.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.
Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Are the two ratios equivalent?
3 : 10 and 9 : 20
Yes
No
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is NOT an example of a ratio?
3:1
3 and 1
3 to 1
(3, 1)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the proportion: What is the Constant of Proportionality ( the bridge number)
4
8
14
10
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
9 questions
7 Checkpoint 3: 7.AF.3

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Ratio and Rate Word Problems--Proportional

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Ratios and Rates Unit 3: 7th

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios Rates and Percentages

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade