If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?
Ratio, Rates, Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
35 girls
28 girls
24 girls
30 girls
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
For 6 people to enter the park, it cost $36. How much would it cost for 9 people?
$45.50
$48.00
$54.00
$52.50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 6 pts
Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.
Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Daisy
Kraft
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Are the two ratios equivalent?
3 : 10 and 9 : 20
Yes
No
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is NOT an example of a ratio?
3:1
3 and 1
3 to 1
(3, 1)
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the proportion: What is the Constant of Proportionality ( the bridge number)
4
8
14
10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Tables and tape diagrams

Quiz
•
6th Grade
9 questions
7 Checkpoint 3: 7.AF.3

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Ratios and Tape Diagrams 2

Quiz
•
6th Grade
9 questions
7.AF.3 Ilearn Item Specification

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
7th Grade Linear Relationships

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Topic 2: Fractional Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade