Ratio, Rates, Proportions

Ratio, Rates, Proportions

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio, Rates, and Proportions

Ratio, Rates, and Proportions

6th Grade - University

15 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

Ratios & Proportions Quiz Review

Ratios & Proportions Quiz Review

6th - 8th Grade

15 Qs

Fractions, Decimals, and Integers

Fractions, Decimals, and Integers

7th Grade

15 Qs

7.RP.A.1 practice problems

7.RP.A.1 practice problems

7th Grade

9 Qs

Ratios and Tape Diagrams 2

Ratios and Tape Diagrams 2

6th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

5th - 6th Grade

17 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Ratio, Rates, Proportions

Ratio, Rates, Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?

35 girls

28 girls

24 girls

30 girls

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

For 6 people to enter the park, it cost $36. How much would it cost for 9 people?

$45.50

$48.00

$54.00

$52.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.


Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.


Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Are the two ratios equivalent?


3 : 10 and 9 : 20

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is NOT an example of a ratio?

3:1

3 and 1

3 to 1

(3, 1)

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the proportion: What is the Constant of Proportionality ( the bridge number)

4

8

14

10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?