Ratio, Rates, Proportions

Ratio, Rates, Proportions

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Proportions, and Percents

Ratios, Rates, Proportions, and Percents

6th Grade

16 Qs

Ratios & Proportions Quiz Review

Ratios & Proportions Quiz Review

6th - 8th Grade

15 Qs

Fractions, Decimals, and Integers

Fractions, Decimals, and Integers

7th Grade

15 Qs

Ratios/Rates Pre-Assessment

Ratios/Rates Pre-Assessment

6th Grade

15 Qs

Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4

Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th Grade

15 Qs

Spiral Review 4.1

Spiral Review 4.1

9th Grade

14 Qs

Ratio, Rates, Proportions

Ratio, Rates, Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

If there are 5 boys to 7 girls, how many girls would there be if the number of boys increased to 20?

35 girls

28 girls

24 girls

30 girls

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

For 6 people to enter the park, it cost $36. How much would it cost for 9 people?

$45.50

$48.00

$54.00

$52.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 6 pts

Daisy sour cream is $1.68 for 8 oz.


Kraft sour cream $2.08 for 16 oz.


Find the unit price of each and choose the better deal.

Daisy

Kraft

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 7 pts

Are the two ratios equivalent?


3 : 10 and 9 : 20

Yes

No

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is NOT an example of a ratio?

3:1

3 and 1

3 to 1

(3, 1)

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the proportion: What is the Constant of Proportionality ( the bridge number)

4

8

14

10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?